Immáron 20+ éve járunk Kaprunba besíelni. Van hó ilyenkor, lesz hó, milyen felvonók üzemelnek; ezek azok a sokak által feltett kérdések, amik felmerülnek a síelőkben.
Októberben a szebb napokon még sokszor egy szál pólóban ülünk a Balaton parton vagy sétálunk Szentendrén, azonban 3000 méteren már a tél első jelei mutatkoznak. Az első havazás jellemzően augusztus utolsó felében megérkezik a gleccserre, majd szeptemberben és októberben további frontok hoznak friss havat a gleccserre. A síszezon szeptember végével-október közepével startol.
október 17. Kaprun
Holle Anyó munkáját segítik a hóágyúk, a rendszerbe 2016-ban 2,5 millió eurót fektettek, elősegítvén ezzel a nagyobb kapacitást és így a pályák gyorsabb behóágyúzását, a 2017-es nyarán továbbfejlesztették a hóágyúrendszert. Ez még nem minden, pár éve dívik az ún. snowfarming, vagyis a tavalyi havat hatalmas nagy hódepókba halmozzák fel, amiket speciális anyaggal terítenek be, védve őket a nyári hónapokban az időjárás viszontagságaitól (napsütés, eső). A gondosan megőrzött havat a síszezon elején a sípályákon szétterítik. Idén is minden eddiginél több havat halmozott fel a lifttársaság, mondjuk hol:
- Alpincenter alsó pálya (1) öt helyen
- Alpincenter felső pálya (1) két helyen
- A Gletscherjet 3+4 középállomásnál hatalmas területen
- A 4-es gleccserpálya alja
- A Kitzlift duplacsákányos jobb oldalán (Keespálya alja)
- Maurer gleccsernél és liftnél (5-ös pályák) több helyen
Milyen felvonók működnek?
- Gletscherjet 1 kabinos
- Gletscherjet 2 kabinos
- Panoramabahn kabinos
- Gletscherjet 3 kabinos és nyolcüléses
- Gletscherjet 4 kabinos
- Kitzlift duplacsákányos
- Magnetköpf duplacsákányos
- Gleccsersikló
- Gipfelbahn nagykabinos
- Schneehasenlift tányéros
Hóviszonyoktól függően a Maurer gleccserlift, , illetve a Schmiedinger nyolcüléses. Egyes években előfordult, hogy már ment a Sonnenkar (8as pályák tk) és a Kristallbahn is, de utóbbiak inkább ritkaságszámba mennek.
Október 20. Kaprun
Milyen pályák üzemelnek?
Jellemzően az Alpincenterig, azaz a gleccser központjáig síelhetünk le hivatalosan, besízésre (is) mindenképpen elegendő pályamennyiséget találunk.
Kezdők is jöhetnek, kék pályák vannak?
A gleccseren mindenféle pálya megtalálható, kezdőbbeknek az Alpincenter pályái, továbbá a felső csákányos remek, lankás részei ajánlhatók + Schneehasenlift lejtői.
Milyen idő és hó lesz?
Általában -5 és 0 fok közti hőfokokra kell készülnünk. Senkit se tévesszenek meg a webkamerák hőfokai, ahogy másutt itt sem mutatnak pontos adatokat, ugyanis amint megsüti őket a Nap hajlamosak „karibi” hőfokokat mutatni. Ezen kívül ősszel többször előfordul, hogy naposabb idő jön, nulla fok feletti hőfokokkal a gleccseren. Azonban ez olvadást nem okoz, mivel egyrészt sokszor nagyon száraz a levegő (ősszel előfordul 20% alatti páratartalom is), másrészt a Nap alacsonyabban delel, így sugarai is más szögben érik a lejtőket, mint nyáron és tavasszal, plusz a síterep jórészt északi (hótartó) fekvésű és a pályák egy része gleccserjégen fekszik, azaz alulról is kapja a hűtést. Az őszi szünetben az átlagos hóvastagság (nem marketing centiméter) 40-100 cm, egyes években ettől vastagabb hótakaró is elképzelhető.
Téli gumi kell?
Ausztriában november 1-től kötelező a téli gumi. A szállások és a sífelvonók is a völgyben fekszenek, nem kell felautózni 1500-2000 méteres magasságokba. Mivel 1000 méter alatt vannak az utak, így nem szükséges a völgyben téli körülményekre készülni (egyébként januárban, a tél kellős közepén is szépen takarítottak az utak, hólánc nélkül járhatók). Természetesen az időjárás kiszámíthatatlan, és előfordult már októberi havazás a völgyben is, de ez a közlekedésben semmilyen fennakadást nem okozott.
Remélem sikerült minden gyakran felmerült kérdésre választ kapnod, találkozzunk ősszel, besízési ajánlatainkat itt tekintheted meg.
Stánicz Balázs (Stani)
Szólj hozzá!